Skutki porażenia prądem elektrycznym – postępowanie ratownicze i przegląd dostępnego piśmiennictwa - Strona 2 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Skutki porażenia prądem elektrycznym – postępowanie ratownicze i przegląd dostępnego piśmiennictwa

Oparzenia

Przypadki oparzeń wskutek działania prądu elektrycznego stanowią około 10% wszystkich hospitalizacji na oddziałach oparzeń. Zakres obrażeń zależy od rodzaju kontaktu: bezpośredni (na skutek kontaktu z elementem będącym pod napięciem) bądź pośredni (na skutek działania łuku elektrycznego czy wyładowania atmosferycznego). Do czynników działających na zakres obrażeń należy zaliczyć również: napięcie prądu, natężenie prądu, czas ekspozycji oraz rezystancji, czyli oporu tkanek. Najlepszymi przewodnikami są mięśnie, naczynia oraz nerwy, nieco większy opór stawiają zaś sucha skóra, tkanka tłuszczowa i kości. W przypadku porażenia piorunem dochodzi do kontaktu z prądem stałym, podczas którego następuje gwałtowny skurcz mięśni i ze względu na duży woltaż – odrzucenie ofiary.

Podział urazów elektrycznych opiera się na porażeniu napięciem do 1000 V i powyżej 1000 V oraz różnicowaniu ze względu na prąd zmienny lub stały. Prąd używany w gospodarstwach domowych oraz warsztatach nie przekracza 400 V, czyli zalicza się do grupy poniżej 1000 V. Urazy cieplne, jakie może wywołać, to jedynie powierzchowne oparzenia. Natomiast wysokie napięcie, czyli powyżej 1000 V, które może występować w dużych zakładach produkcyjnych, stacjach transformatorowych czy słupach przesyłowych, powoduje szereg groźnych dla życia i zdrowia obrażeń. Podczas przepływu prądu wytwarzana jest energia cieplna, która z racji głębokiego działania sięga niejednokrotnie tkanek głębokich, powodując ich martwicę. Martwica w przypadku urazów elektrycznych jest gwałtowna i postępuje nawet w przypadku wcześnie podjętego leczenia. W tym typie oparzeń należy zaznaczyć powstawanie charakterystycznych znamion na skórze, zwanych „stygmatami”, określonych w terminologii medycznej „figurami Lichtenberga”. Są to mało rozległe, a właściwie punktowe, lecz bardzo głębokie oparzenia w miejscach nazywanych punktem wejścia i wyjścia prądu. Warto dodać, że wilgotna skóra zwiększa przewodnictwo prądu około sześciokrotnie (fot. 1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.