Śmierć pacjenta – wybrane aspekty prawne
Śmierć pacjenta w szpitalu
W przypadku śmierci pacjenta w szpitalu lub w innym podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń zdrowotnych o charakterze stacjonarnym całodobowo (np. w zakładzie opiekuńczo-leczniczym) procedura postępowania, a tym samym obowiązki personelu medycznego, uregulowane są w:
- Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 633), zwanej w skrócie u.d.l.,
- Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie sposobu postępowania podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze zwłokami pacjenta w przypadku śmierci pacjenta (Dz.U. z 2012 r., poz. 420).
Ponadto powyższa procedura powinna zostać uszczegółowiona w obowiązkowym dla każdego podmiotu leczniczego regulaminie organizacyjnym. Na podstawie obowiązujących przepisów można wyodrębnić następujące podstawowe obowiązki podmiotu leczniczego (realizowane w praktyce przez personel) w przypadku śmierci pacjenta w szpitalu, tj.: obowiązek informacyjny, obowiązek wystawienia karty zgonu, obowiązek przechowywania zwłok oraz ich wydania uprawnionym podmiotom.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!