Specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego CBRNEmed. Koncepcja, możliwości, spodziewane korzyści - Strona 2 z 7 - ratownicy24.pl

Specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego CBRNEmed. Koncepcja, możliwości, spodziewane korzyści

Ratownictwo medyczne

Pierwszym elementem systemu ochrony ludności każdego kraju jest system ratowniczy, w tym szczególnie ratownictwo medyczne, działające nie tylko na etapie przedszpitalnym, ale i wczesnoszpitalnym, tj. na poziomie szpitalnego oddziału ratunkowego, centrum urazowego czy izby przyjęć szpitala (SOR, CU, IP). To właśnie od właściwego funkcjonowania tych elementów zależeć będzie bezpieczeństwo całego systemu ochrony zdrowia. Możliwość oraz umiejętność szybkiego i skutecznego reagowania w obrębie wymienionych obszarów działania ratownictwa medycznego ma decydujące znaczenie dla całego systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa ludności.

W ratownictwie, w sytuacji przypadkowego uwolnienia materiału niebezpiecznego mówimy o zagrożeniu HAZMAT (ang. Hazardous Materials) (4). Przebieg tego typu zdarzeń jest w dużym stopniu przewidywalny. Może zostać zaburzony jedynie naturalnymi czynnikami, modyfikującymi jego przebieg. Aktualnie stosowane systemy monitorowania oraz oceny zagrożeń umożliwiają kontrolowanie tego typu sytuacji, co z kolei pozwala na odpowiednio wczesne przewidywanie skutków, szybkie reagowanie i dostosowywanie taktyki działania służb ratunkowych do zmieniających się okoliczności.

Innego typu zagrożenia występują w zdarzeniach CBRNE. Wykorzystywany w siłach zbrojnych i ratownictwie akronim CBRNE oznacza materiały niebezpieczne pochodzenia chemicznego (C), biologicznego (B), radiacyjnego/nuklearnego (R/N) i wybuchowego (E), wykorzystywane w sposób intencjonalny, w celu wyrządzenia szkody (5). W zdarzeniu CBRNE zewnętrzne sterowanie jego przebiegiem nie pozwala na kontrolę i przewidywanie rozwoju sytuacji lub w znacznym stopniu je ogranicza, stąd wymaga od ratowników posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności radzenia sobie w takiej sytuacji, odpowiedniego wyposażenia i stosowania odmiennej taktyki, a przede wszystkim posiadania odporności psychicznej, pozwalającej na bezpieczne działanie pod presją dodatkowego zagrożenia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.