SPIKES jako algorytm przekazywania złych informacji - ratownicy24.pl

SPIKES jako algorytm przekazywania złych informacji

Celem artykułu jest przybliżenie procedur SPIKES oraz 123, które znajdują zastosowanie w przekazywaniu trudnych wiadomości dotyczących śmierci członka rodziny. Przeprowadzona została ankieta zawierająca pytania o doświadczenie w tym zakresie oraz znajomość procedury.

Słowa kluczowe: SPIKES, procedura, przekazywanie złych wiadomości

Wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne pracowników Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) są w dzisiejszych czasach bardziej pożądane niż kiedykolwiek przedtem. Potrzeba wyjaśniania i zrozumiałego tłumaczenia pacjentom skutków prowadzenia terapii od zawsze była ważna, jednak obecnie, w sytuacji ogólnie dostępnej wiedzy, jest w wysokim stopniu istotna. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, kiedy rokowania są bardzo złe, a zastosowane metody terapii okazują się nieskuteczne. Pracownicy systemu PRM często spotykają się z cierpieniem i śmiercią pacjentów, które jest dużym obciążeniem nie tylko dla nich, ale także dla bliskich pacjenta (1).

W ramach kształcenia na studiach personel ratujący życie poznaje wiele procedur mających zapewnić szybszą i skuteczniejszą pomoc. Algorytmy mają przede wszystkim pomóc łatwiej przyswoić wiedzę i umiejętności, ale najważniejsze jest to, że są dostępne w sytuacjach silnie stresujących i kryzysowych. Nie inaczej jest z procedurami i algorytmami porządkującymi przebieg rozmowy wspierającej pacjenta lub przekazywanie złych informacji jego rodzinie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.