Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to główna przyczyna zgonów na całym świecie. W samej Polsce, każdego dnia, szacunkowo, umiera z jego powodu ok. 90 osób.
Według Europejskiej Rady Resuscytacji, gdyby więcej osób umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia to 100 000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć. Jednak tylko niewielki odsetek osób poza szpitalem, otrzymuje pomoc wystarczająco szybko.
W Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca warto właśnie uświadomić sobie, że szybka reakcja oraz dobra ocena sytuacji pozwoli zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie.
Cała kampania jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z 2012 roku. Od tej pory, co roku podejmowane są akcje edukacyjne i informacyjne o udzielaniu pierwszej pomocy. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad jej udzielania w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Ponadto resuscytacja podjęta natychmiast i użycie defibrylatora w przeciągu pięciu minut zwiększa szansę na przeżycie nawet do 70%. Życie drugiej osoby jest w naszych rękach. Samo wezwanie pogotowia w tym przypadku takiej osoby nie uratuje.
Ze względu na trwającą pandemię tegoroczna akcja w Piotrkowie Trybunalskim wygląda nieco inaczej. Nie będzie spotkania uczniów z różnych szkół w jednym miejscu i wspólnej nauki pierwszej pomocy i resuscytacji. Nie będzie także bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji.
Źródło: www.epiotrkow.pl