Szybka detekcja i identyfikacja czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym. CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation) - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Szybka detekcja i identyfikacja czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym. CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation)

Brak informacji o czynniku niebezpiecznym wywołującym chorobę wpływa negatywnie na efektywność prowadzonego triage’u, diagnostyki i leczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. Szybkie wykrycie i identyfikacja czynnika CBRNE stanowiącego przyczynę choroby ułatwia poprawne przeprowadzenie triage’u, diagnostyki i wdrożenia celowanego leczenia. Dostępność przenośnych przyrządów pomiarowych w obszarze zagrożeń CBRNE pozwala na zmianę podejścia medycyny ratunkowej do problematyki szybkiej diagnostyki przyłóżkowej. W publikacji przedstawiono doświadczenia autorów w detekcji czynników radiacyjnych prowadzonej w symulowanych warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego i opracowaną na tej podstawie procedurę radiacyjną CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation).

Słowa kluczowe

CBRNE, diagnostyka przyłóżkowa, point-of-care testing, POCT

Szybko wykonana diagnostyka przyłóżkowa laboratoryjna i obrazowa ma szczególne znaczenie w stanach zagrożenia życia. Pozwala ona na szybkie określenie parametrów życiowych. Tradycyjna diagnostyka szpitalna jest czasami zbyt rozciągnięta w czasie i nie pozwala na natychmiastowe uzyskanie potrzebnych wyników. Choć pobranie, przygotowanie i transport próbek do laboratorium może trwać kilka minut, to samo wykonanie badań specjalistycznych może trwać znacznie dłużej. Właśnie z tego powodu opracowano metodę szybkiej diagnostyki przyłóżkowej point-of-care testing (POCT). Obecnie wykonanie badań parametrów krytycznych odbywa się przy wykorzystaniu odpowiedniego analizatora w bezpośrednim otoczeniu pacjenta. Wykonanie badań obrazowych nie wymaga już przewożenia pacjenta do odpowiedniej pracowni. Wykonanie badań rentgenowskich, ultrasonografii czy tomografii komputerowej może mieć miejsce bezpośrednio na łóżku chorego. Opracowane metody szybkiej diagnostyki odzwierciedlają potrzeby codziennej praktyki lekarskiej. Dzięki miniaturyzacji przyrządów i opracowaniu coraz nowszych metod diagnostycznych stale poszerzane jest spektrum możliwości diagnostyki przyłóżkowej. Podobnie dzieje się w obszarze diagnostyki CBRNE. W ciągu ostatnich lat pojawiły się zupełnie nowe możliwości wykrywania czynników niebezpiecznych i diagnostyki schorzeń przez nie wywoływanych. Trzeba jedynie dobrze zagospodarować je w obszarze medyny ratunkowej i medycyny katastrof.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.