Toksyczne działanie wybranych popularnych pokarmów - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl

Toksyczne działanie wybranych popularnych pokarmów

Fazeina

Oczywiście rośliny strączkowe są ważnym elementem prawidłowej diety, szczególnie u osób, które wykluczają z diety produkty mięsne, ponieważ zawierają dużo białka. Jednak większość roślin strączkowych nie może być spożywana w stanie surowym z uwagi na toksyczne lektyny jak fazeina (należy do tej samej grupy związków co silnie trująca rycyna znajdująca się w rączniku pospolitym i była wykorzystana m.in. do otrucia Georgi Markowa w Londynie przez wstrzyknięcie mu platynowej kulki zawierającej rycynę). Fazeina rozkłada się podczas gotowania, dlatego rośliny strączkowe powinny być przed spożyciem namoczone i ugotowane, natomiast spożyta z surowymi roślinami fazeina powoduje: gorączkę, dreszcze, poty, drgawki, krwawe biegunki, uszkodzenie wątroby i nerek, a w przypadku cięższych zatruć nawet zgon z uwagi na działanie kardiotoksyczne (szczególnie wrażliwe są dzieci). W badaniach in vitro powoduje rozpad czerwonych krwinek. Na surowo można jeść bez obaw groch cukrowy i fasolę mung z uwagi na brak fazeiny. Z kolei już pięć ziaren fasoli czerwonej spożytych na surowo to ilość wystarczająca do wywołania objawów zatrucia, choć praktycznie zgony zdarzają się jedynie kazuistycznie. Rośliny strączkowe zawierają również glikozyd cyjanogenny (czyli powodujący wytworzenie cyjanków) – fazeolunatynę – która rozpada się z wytworzeniem kwasu cyjanowodorowego.

Glikozydy cyjanogenne

Innym pokarmem zawierającym glikozydy cyjanogenne są migdały, stąd przed obróbką cieplną należy je namoczyć. W razie potrzeby podgrzania czy podsmażenia na patelni powinny być na kilka godzin zalane ciepłą, lecz nie gorącą wodą, ponieważ podobnie jak pestki moreli, brzoskwiń czy czereśni zawierają amigdalinę, alkaloid, który jest rozkładany wraz z wydzieleniem trującego cyjanowodoru (o charakterystycznym smaku migdałów). Należy uważać na źródło kupowanych migdałów, ponieważ mogą zawierać pewien odsetek tzw. migdałów gorzkich o dużej zawartości amigdaliny. Może ona być również rozłożona z wydzieleniem nietoksycznego aldehydu benzoesowego w przypadku zalania migdałów ciepłą wodą. Temperatura powyżej 50 stopni Celcjusza inaktywuje enzymy rozkładające amidgalinę. Po namoczeniu powinno się podgrzać migdały w celu odparowania powstałego w niewielkiej ilości cyjanowodoru. Generalnie glikozydy cyjanogenne (nie tylko fazeolunatyna i amigdalina, ale również prunazyna, durryna, linamaryna itd.) zbudowane są z dwóch cząstek:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.