Udar mózgu − postępowanie przedszpitalne - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Udar mózgu − postępowanie przedszpitalne

Udar mózgu jest nagłym stanem zagrażającym życiu, który objawia się ogniskowymi lub uogólnionymi zaburzeniami czynności mózgu, utrzymującymi się dłużej niż 24 godziny i wymagającymi bezwzględnej hospitalizacji. Obecnie na świecie udar mózgu jest trzecią najczęściej występującą przyczyną zgonów u ludzi dorosłych. Kluczową rzeczą jest rozpoznanie objawów sugerujących udar mózgu i jak najszybszy transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego w celu leczenia. Najlepsze efekty terapeutyczne daje zastosowanie specjalistycznego leczenia w ciągu pierwszych 90 min od wystąpienia objawów, dlatego w przypadku pacjenta z podejrzeniem udaru mózgu liczy się każda minuta.

Słowa kluczowe: udar mózgu, zespół ratownictwa medycznego, dobre praktyki

Średnio co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. To około 70 tys. udarów mózgu rocznie. W udarze, w związku z potrzebą leczenia trombolitycznego w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów, to czas jest najistotniejszy. Dlatego w trakcie zbierania wywiadu należy ustalić dokładny czas wystąpienia niepokojących objawów.

Udar mózgu

Udar mózgu jest nagłym stanem zagrażającym życiu, który objawia się ogniskowymi lub uogólnionymi zaburzeniami czynności mózgu, utrzymującymi się dłużej niż 24 godziny i wymagającymi bezwzględnej hospitalizacji. Istotą udaru mózgu jest ostra niewydolność krążenia mózgowego o różnej etiologii, powodująca zmniejszona perfuzję mózgowia w przebiegu niedokrwienia lub krwotoku (1).

Obecnie na świecie udar mózgu jest trzecią najczęściej występującą przyczyną zgonów u ludzi dorosłych (po zawale serca i nowotworach). Między 55. a 64. rokiem życia po raz pierwszy na udar choruje ok. 300 na 100 000 osób, natomiast między 65. a 74. rokiem życia zapadalność wzrasta do 800 na 100 000 osób. Mężczyźni – przede wszystkim w starszym wieku − doznają udaru częściej niż kobiety. W Europie roczna śmiertelność spowodowana udarem wynosi 63 do 273 przypadków na 100 000 osób, a roczna liczba nowych udarów wynosi od 100 do 200 na 100 000 osób.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.