Unikatowy Mi-2 w Muzeum Ratownictwa
Unikatowy Mi-2 – ratowniczy śmigłowiec PZL, dołączył do eksponatów w Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Jest to efekt współpracy, jaka muzeum podjęło z Politechnika Śląską.
Śmigłowiec zaprojektowano w legendarnym biurze konstrukcyjnym Michała Mila. Z kolei produkcja seryjną zajęły się zakłady WSK PZL Świdnik. W 1972 roku pierwsze Mi-2 trafiły do służb lotnictwa sanitarnego.
W 1975 roku odbył się pierwszy próbny dyżur krakowskiego Mi-2 w Zakopanem. Przedsięwzięcie to zaowocowało dalszymi szkoleniami ratowników górskich oraz podjęciem stałego dyżurowania maszyny w tamtym rejonie.
Unikatowy Mi-2, który obecnie znajduje się w Muzeum Ratownictwa, został wyprodukowany w 1979 roku jako Mi-1. Wykonywał loty sanitarne oraz ratownicze dla Górskiego, a później również Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od listopada 1997 roku śmigłowiec dyżurował w ramach Lotniczego Zespołu Reanimacyjnego.
W 2000 roku śmigłowiec trafił do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie został zmodernizowany do wersji mi-2 plus. Po 2011 roku trafił do Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej jako stanowisko laboratoryjne.
Obecnie śmigłowiec dotarł do Muzeum Ratownictwa w Krakowie. W związku z tym pracownicy poszukują niezbędnych części do kompletacji eksponatu oraz materiałów do jej wykonania.