Upośledzenie drożności górnych dróg oddechowych w kontekście badania fizykalnego jamy ustnej pacjenta
Upośledzenie drożności dróg oddechowych spowodowane oparzeniem
Innym typem urazu, jaki poszkodowany może odnieść w okolicy jamy ustnej, twarzy i szyi, jest oparzenie (3). Zadaniem ratownika medycznego jest sprawna ocena typu, wielkości i głębokości oparzenia (4).
Pacjent, który doznał oparzenia jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, manifestuje następujące objawy: ból przy oddychaniu oraz połykaniu, chrypkę, duszność, świszczący oddech, niepokój czy dezorientację. W badaniu fizykalnym można stwierdzić ślady oparzenia występujące na twarzy, obecność sadzy w jamie ustnej, odkrztuszanie ciemnej plwociny oraz spalenie włosów znajdujących się w przednich częściach nozdrzy. Ponadto, jeżeli pacjent brał udział w pożarze, a jego skóra jest wyraźnie zaróżowiona wraz z wysoką saturacją (99-100%) bez zastosowania tlenoterapii, można podejrzewać zatrucie niebezpiecznym tlenkiem węgla (3).
Oparzenia chemiczne jamy ustnej są najczęściej efektem spożycia przez poszkodowanego substancji żrących (11). W przypadku ekspozycji dróg oddechowych i jamy ustnej na kwasy dochodzi do martwicy skrzepowej – oparzenie się nie rozprzestrzenia. Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!