Upośledzenie drożności górnych dróg oddechowych w kontekście badania fizykalnego jamy ustnej pacjenta
Upośledzenie drożności dróg oddechowych spowodowane oparzeniem
Innym typem urazu, jaki poszkodowany może odnieść w okolicy jamy ustnej, twarzy i szyi, jest oparzenie (3). Zadaniem ratownika medycznego jest sprawna ocena typu, wielkości i głębokości oparzenia (4).
Pacjent, który doznał oparzenia jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, manifestuje następujące objawy: ból przy oddychaniu oraz połykaniu, chrypkę, duszność, świszczący oddech, niepokój czy dezorientację. W badaniu fizykalnym można stwierdzić ślady oparzenia występujące na twarzy, obecność sadzy w jamie ustnej, odkrztuszanie ciemnej plwociny oraz spalenie włosów znajdujących się w przednich częściach nozdrzy. Ponadto, jeżeli pacjent brał udział w pożarze, a jego skóra jest wyraźnie zaróżowiona wraz z wysoką saturacją (99-100%) bez zastosowania tlenoterapii, można podejrzewać zatrucie niebezpiecznym tlenkiem węgla (3).
Oparzenia chemiczne jamy ustnej są najczęściej efektem spożycia przez poszkodowanego substancji żrących (11). W przypadku ekspozycji dróg oddechowych i jamy ustnej na kwasy dochodzi do martwicy skrzepowej – oparzenie się nie rozprzestrzenia. Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy dochodzi do kontaktu zasady z błoną śluzową poszkodowanego. Skutkiem działania substancji o charakterze zasadowym jest martwica rozpływna (12). Jest ona znacznie bardziej niebezpieczna, ponieważ powoduje powstawanie cięższych i głębszych obrażeń (11).
Upośledzenie drożności dróg oddechowych spowodowane krwawieniem z jamy ustnej
W trakcie badania fizykalnego jamy ustnej bądź badania urazowego pacjenta ratownik medyczny nierzadko może zaobserwować krew znajdującą się we wnętrzu lub w okolicy jamy ustnej. Objawem obserwowanym wraz z wystąpieniem krwotoku jest obecność bólu, obrzęku i deformacji w miejscu obrażenia (2).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”