Ustawa o zawodzie koronera już w najbliższych tygodniach - ratownicy24.pl

Ustawa o zawodzie koronera już w najbliższych tygodniach

koroner
fot.Unsplash

Kto będzie mógł zostać koronerem oraz czy kwestie jego kształcenia znajdą się w ustawie? Na te pytania odpowiada pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Wojciech Labuda w rozmowie z portalem cowzdrowiu.pl.

Zadaniem Labudy jako pełnomocnika jest skoordynowanie prac nad ustawą koronera w celu jej szybkiej finalizacji i wdrożenia. Szczególny akcent kładzie się na kwestię cyfryzacji. Chodzi m.in. o to, żeby uniknąć ogromu papierkowej pracy. Obecnie lekarz stwierdzający zgon dokumentuje tę czynność w formie papierkowej karty zgonu. Komu powinien ją przekazać dalej? Nie wiadomo, gdyż przepisy są w tej kwestii niedoprecyzowane.

Według projektu nowej ustawy koroner ma być instytucją, która będzie wspierała ochronę zdrowia w stwierdzaniu zgonów poza szpitalami. Koronerem będzie mógł zostać:

  • lekarz ze specjalizacją z medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii albo medycyny ratunkowej,
  • lub lekarz mający co najmniej trzyletni staż w zawodzie lekarza i szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej.

Resort planuje także wprowadzenie elektronicznej karty zgonu w celu szybszego usprawnienia działań. Na ten moment nie wiadomo czy lekarze-koronerzy będą wyposażeni w odpowiednie sprzęty. Wiadomo jednak, że ich kształcenie będzie jednym z istotnych elementów pozaustawowych. Ministerstwo planuje by szkolenia takie (z określania przyczyny zgonu) były w programie kształcenia lekarzy obowiązkowe. Jak na razie nie ustalono wynagrodzenia dla koronerów. Wiadomo natomiast, że najbardziej realistyczny termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2022 r.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.