Wiedza o masywnych krwawieniach staje się coraz bardziej powszechna – rozmowa z dr. n. o zdr. Pawłem Gawłowskim
Dr. n. o zdr. Paweł Gawłowski – ratownik medyczny, kierownik Pogotowia Ratunkowego w Oleśnicy, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, założyciel Pracowni Innowacyjnych Technik Symulacji UMW, ambasador z ramienia koalicji Stop The Bleed.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwsza uczelnia w Polsce uzyskał licencję edukacyjną Stop the Bleed. Jest Pan ambasadorem tego projektu – czy mógłby Pan opowiedzieć o kulisach uzyskiwania licencji dla uczelni? Od czego się zaczęło i jak wyglądał ten proces?
Nauczyciele akademiccy, który pracują na uczelni, zdobyli uprawnienia instruktorskie Stop the Bleed już wcześniej, samodzielnie uczestnicząc w szkoleniach organizowanych między innymi na naszym uniwersytecie. W Centrum Symulacji Medycznej UM we Wrocławiu powstał więc pomysł, żeby prowadzić takie szkolenia dla pracowników uczelni, zarówno naukowych, dydaktycznych, jak i z działu administracji, oraz dla naszych studentów. Zgodnie z kryterium społecznej odpowiedzialności uczelni postanowiliśmy również szkolić wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wrocławia oraz – szerzej – całej Polski. Złożyliśmy do koalicji Stop the Bleed wniosek o uzyskanie licencji edukacyjnej, która pozwala nam prowadzić certyfikowane kursy i wystawiać odpowiednie zaświadczenia na terenie naszego kraju.
Ze względu na fakt, że zostałem wskazany we wniosku jako osoba koordynująca projekt z ramienia uczelni, koalicja Stop The Bleed nadała mi tytuł ambasadora, doceniając moje doświadczenie zawodowe, kompetencje, jak i duże doświadczenie w prowadzeniu innych kampanii edukacyjnych. Dzięki temu prestiż akcji prowadzonej przez Uniwersytet Medyczny znacznie wzrósł – niewiele jest takich osób czy instytucji w Polsce. Współpraca z koalicją STB bardzo nas cieszy i pokazuje, że warto stawiać na rozwój w tym kierunku.
Kto i w jaki sposób będzie mógł wziąć udział w szkoleniu z tamowania masywnych krwawień?
Szkolenia z zakresu tamowania masywnych krwawień są dostępne dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Do tej pory uruchomiliśmy już trzy terminy – w lipcu i w sierpniu. Jest to oczywiście okres wakacyjny, urlopowy, ale chcieliśmy już wystartować ze szkoleniami, żeby zebrać feedback od uczestników, zobaczyć, jak nam to wyszło i nad czym musimy jeszcze popracować. Od września natomiast w mediach społecznościowych i na stronie internetowej uczelni będziemy zamieszczać ogłoszenia zapraszające wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnych szkoleniach.
Kursy są oczywiście certyfikowane, dlatego w trakcie ich prowadzenia musimy spełnić wszystkie wymogi, jakie nałożyła na nas koalicja Stop the Bleed.
Jakiego rodzaju są to wymogi?
Tak naprawdę we wniosku musieliśmy się jako uczelnia zadeklarować i przedstawić, jaką kadrą i jakim sprzętem dysponujemy. W ramach przedmiotu medycyna taktyczna, który jest obowiązkowy na kierunku ratownictwo medyczne, oraz nowo powstałej Pracowni Medycyny Pola Walki i Balistyki Sądowej (która jest pierwszą tego typu pracownią w kraju zorganizowaną na cywilnej, a nie wojskowej uczelni) prowadzimy zajęcia z zakresu szeroko pojętej medycyny taktycznej.
Ogromne doświadczenie kierownika pracowni, dr. hab. Tomasza Jurka, prof. UMW, pozwala nam prowadzić zajęcia na najwyższym poziomie – zarówno od strony merytorycznej, jak i praktycznej. Do szkoleń używamy tylko sprzętu certyfikowanego przez komitet TCCC, m.in.: opasek zaciskowych CAT, SAM XT, TX2, TX3, SOFT, opatrunków typu izraelskiego, OLAES, osobistych oraz dedykowanych opatrunków do wound packingu. Doświadczenie dydaktyczne, wysokie kompetencje kadry instruktorskiej oraz doskonałe zaplecze sprzętowe pozwoliły uczelni uzyskać Licencję Edukacyjną Kolacji STB. Warto podkreślić również duże zaangażowanie kierownika Centrum Symulacji Medycznej, mgr. Mariusza Korala, który zarówno gości uczestników szkoleń STB w murach CSM, jak również prowadzi same szkolenia jako aktywny instruktor.
Szkolenie Stop the Bleed trwa 120 minut i obejmuje krótką część teoretyczną oraz podzieloną na dwa etapy część praktyczną. W części teoretycznej omówione zostaną sposoby rozpoznawania masywnego krwawienia oraz idea powstania programu i samej koalicji Stop The Bleed. Pierwsza część zajęć praktycznych będzie natomiast dotyczyła tamowania masywnych krwawień z wykorzystaniem opatrunków typu izraelskiego czy OLAES, jak również zakładania opatrunków improwizowanych. Drugi moduł części praktycznej będzie obejmował pracę na trenażerach z wykorzystaniem techniki wound packingu.
Ile osób aktualnie należy do kadry instruktorskiej? Czy mają Państwo plany na to, żeby ta kadra jeszcze się powiększała?
Aktualnie mamy sześciu certyfikowanych instruktorów i oczywiście chcielibyśmy, żeby kadra powiększała się o nowych ekspertów. Tak naprawdę każdy medyk może indywidualnie starać się o uprawnienia instruktorskie. Stop the Bleed zakłada, że zawodowy medyk po zapoznaniu się z materiałami opracowanymi przez koalicję jest w stanie przekazywać zdobytą wiedzę dalej. Szkolenie instruktorów jest zaplanowane w taki sposób, by było krótkie i przystępne dla odbiorców. Treści nie są zbyt skomplikowane, przyszły instruktor nie potrzebuje zdobywać szlifów na wielu kursach przygotowujących. Wszystko tak naprawdę dotyczy zakresu pierwszej pomocy, a poszczególne zagadnienia opisane są np. w aktualnych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji czy komitetu TCCC.
Przeczytaj też: Postępowanie w przypadku masywnego krwotoku z miejsc przejściowych – część I