Wpływ aktywności ruchowej na częstość występowania urazów narządu ruchu u ratowników medycznych - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wpływ aktywności ruchowej na częstość występowania urazów narządu ruchu u ratowników medycznych

Celem artykułu jest dokładna ocena wpływu aktywności ruchowej w życiu prywatnym ratowników medycznych na częstotliwość występowania urazów narządu ruchu, z wyszczególnieniem ratowników medycznych zatrudnionych w szpitalnych oddziałach ratunkowych i zespołach ratownictwa medycznego.

Słowa kluczowe

aktywność ruchowa, urazy narządu ruchu, zdrowie psychofizyczne

Ilość podejmowanej aktywności ruchowej w ciągu dnia pozytywnie wpływa na wiele aspektów życia. W ogólnym znaczeniu aktywność ruchowa to całość aktywności podczas dnia – zaczynając od codziennych obowiązków, przez wykonywaną pracę zawodową, kończąc na dodatkowej aktywności ruchowej takiej jak trenowanie wybranego sportu. Aktywność ruchowa niesie ze sobą korzystne zmiany dla organizmu człowieka i stanowi jeden z najważniejszych elementów pozytywnie oddziałujących na zdrowie. Wprowadzenie aktywności ruchowej do życia codziennego pozwala poprawić samopoczucie, stan zdrowia psychicznego, a przede wszystkim wzmocnić mięśnie i narząd ruchu.

Zawód ratownika medycznego od początku swojego istnienia stanowił ogromne obciążenie psychofizyczne dla osób wybierających tę ścieżkę zawodową. Psychicznie ratownicy medyczni są narażeni na bycie świadkami katastrof, tragedii oraz najgorszych chwil życia swoich pacjentów. Niejednokrotnie nawet spokojne i z pozoru proste interwencje mogą być obarczone ryzykiem zawodowym dla ciała ratownika medycznego w formie potrzeby transportu ciężkiego pacjenta, prowadzenia długiej reanimacji czy zmagania się zespołu z trudnym, agresywnym pacjentem lub niebezpiecznym otoczeniem, w jakim się znajduje. Zawód ratownika medycznego jest obciążeniem psychicznym i fizycznym dla organizmu. W codziennej pracy ilość mechanicznych zagrożeń dla narządu ruchu ratowników medycznych jest wysoka i podnosi ryzyko wystąpienia urazu. Obowiązkiem ratownika medycznego jest zadbanie o swoją sprawność psychofizyczną, aby zredukować to ryzyko, ale sytuacje losowe mogą zaskoczyć nawet najbardziej wysportowanego ratownika medycznego. Niestety nawet pełne wyleczenie urazu nie jest równoznaczne z pełnym powrotem ratownika medycznego do sprawności sprzed incydentu. W znaczący sposób może to utrudnić dalsze wykonywanie pracy zawodowej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.