Wpływ leków na występowanie zespołu wydłużonego QT i torsade de pointes - ratownicy24.pl

Wpływ leków na występowanie zespołu wydłużonego QT i torsade de pointes

Znajomość zaburzeń rytmów serca oraz ich patologicznego zapisu w badaniu elektrokardiograficznym, a także odpowiednie postępowanie z pacjentem są bardzo ważnymi umiejętnościami w pracy ratownika medycznego. Duże znaczenie w diagnostyce odgrywa długość odstępu QT. Jest ona odzwierciedleniem pełnego cyklu pobudzenia i powrotu do stanu wyjściowego pracy komór mięśnia sercowego. Prawidłowy odstęp QT jest zależny od częstości akcji serca, płci oraz wieku. Zespół wydłużonego QT najczęściej ma podłoże genetyczne i jest następstwem zaburzeń funkcji kanałów potasowych i sodowych w komórkach mięśnia sercowego. Podstawowym kryterium diagnostycznym jest badanie EKG. Do wydłużonego QT może dojść również pod wpływem działania leków, co w konsekwencji może prowadzić do zatrzymania krążenia pod postacią polimorficznego częstoskurczu komorowego.

Słowa kluczowe

zaburzenia rytmu, wydłużony odstęp QT, EKG, nagłe zatrzymanie krążenia

Znajomość zaburzeń rytmów serca, ich patologiczny zapis w badaniu elektrokardiograficznym oraz odpowiednie postępowanie z pacjentem są bardzo ważnymi umiejętnościami w pracy ratownika medycznego. Wybór odpowiedniego leczenia w przypadku zaburzeń rytmu serca zależy od rodzaju nieprawidłowego rytmu, stanu pacjenta oraz etiologii schorzenia.

Prawidłowa czynność serca uwarunkowana jest skoordynowanym przepływem bodźców elektrycznych przez mięsień sercowy. Depolaryzacja komórek w węźle zatokowo-przedsionkowym przewodzona jest za pomocą trzech pęczków międzywęzłowych do węzła przedsionkowo-komorowego. W tym czasie następuje rozejście się impulsu po mięśniach przedsionka (skurcz). Następnie dochodzi on do węzła przedsionkowo-komorowego. Tutaj ma miejsce zwolnienie przesuwania się depolaryzacji, a impuls, po przejściu przez pęczek przedsionkowo-komorowy, dociera do odnóg pęczka, skąd przekazywany jest do komór. Później rozchodzi się on do ich mięśni roboczych. Depolaryzacja komór rozpoczyna się od przegrody komorowej, a następnie przesuwa się ku górze (od koniuszka serca). W mięśniach komór rozpoczyna się od wsierdzia, idąc w kierunku osierdzia. Efektem depolaryzacji komórek roboczych jest jednoczasowy skurcz komór (9). Graficznym zapisem pracy elektrycznej serca jest elektrokardiogram. Wymaga on dokładnej analizy i interpretacji załamków, odcinków oraz odstępów, które świadczą o prawidłowym działaniu układu bodźcoprzewodzącego.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.