Wsparcie psychologiczne dla dyspozytorów pogotowia
Zakres opieki psychologicznej do tej pory nie był określony w przepisach prawa dotyczących tego zawodu. Nowe rozporządzenie ministra zdrowia ma to zmienić. Wsparcie psychologiczne będą stanowiły przede wszystkim grupy wsparcia, konsultacje, warsztaty, szkolenia oraz monitorowanie zachowań na stanowisku pracy.
Na mocy nowego rozporządzenia dyspozytorzy medyczni przejdą z pogotowia ratunkowego pod nadzór wojewodów, przez co staną się pracownikami urzędów wojewódzkich. Jeśli zajdzie taka potrzeba, znajdą się wówczas również pod opieką psychologa.
Bardzo duża potrzeba wsparcia psychologicznego dla dyspozytorów istniała zawsze – obecnie po prostu coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę. Coraz więcej wiemy o stresie, wypaleniu zawodowym, przeciążeniu emocjonalnym i o tym, jak ogromne spustoszenie powodują u osób ich doświadczających, jak bardzo negatywnie odbijają się na wykonywanej przez te osoby pracy – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Wójcik-Małek, przewodnicząca Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP), specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog, psychoterapeuta.
Wsparcie psychologiczne będzie miało charakter dobrowolny, z wyłączeniem realizowanych w jego ramach szkoleń doskonalących. Psycholog z kolei podejmie działania pomocowe z zachowaniem etyki zawodowej i z uszanowaniem prawa do odmowy ich przyjęcia przez dyspozytora medycznego.
Psycholog będzie podejmował działania w trzech sytuacjach:
- zgłoszenia przez dyspozytora medycznego problemów psychicznych,
- zaraportowania przez kierownictwo dyspozytorni trudności dyspozytora w pracy zespołowej czy indywidualnej,
- stwierdzenia u dyspozytora medycznego symptomów świadczących o trudnościach psychicznych.
Ponadto, kierownik dyspozytorni medycznej lub jego zastępca oraz główny dyspozytor medyczny mają obowiązek przekazywać psychologowi informacje odnośnie zaistniałych sytuacji stresowych. Ma to nastąpić niezwłocznie po tym, jak się o nich dowiedzą, lub je zaobserwują.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/