Wstrząs anafilaktyczny - postępowanie - Strona 2 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wstrząs anafilaktyczny – postępowanie

Wstrząs anafilaktyczny - patofizjologia

Główną przyczyną wstrząsu anafilaktycznego są reakcje alergiczne na takie czynniki, jak: pokarmy, leki, alergeny wziewne, pokarmy oraz białka podawane pozajelitowo (hormony, krew, preparaty krwiopochodne). Mniej popularna etiologia niealergiczna obejmuje podanie leków zwiotczających mięśnie szkieletowe, leki opioidowe bądź roztwory koloidowe. Ze względu na nieimmunologiczny mechanizm działania reakcji alergicznej do wstrząsu może dojść już podczas pierwszej styczności z danym czynnikiem (2).

Czynnikiem ryzyka wstrząsu anafilaktycznego i anafilaksji jest wiek. Dorośli częściej cierpią z powodu tych schorzeń po ekspozycji na radiologiczne środki kontrastujące, antybiotyki beta-laktamowe i jady owadów. Z kolei u dzieci częstszym powodem anafilaksji jest pokarm. Za kolejny czynnik ryzyka uważa się miejsce przeniknięcia alergenu do organizmu. Antygen podany pozajelitowo, a zwłaszcza dożylnie, wywołuje najsilniejsze i najczęstsze reakcje. Innymi czynnikami ryzyka są anafilaksje w wywiadzie oraz uprzednie narażenie na alergen. Specyficznym zjawiskiem jest powysiłkowa reakcja anafilaktyczna. Występuje po wzmożonym wysiłku fizycznym. Często towarzyszą jej: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka olbrzymia, wstrząs anafilaktyczny oraz zaburzenia oddychania (1). Za najczęstszy mechanizm anafilaksji uważa się reakcję immunoglobuliny E.

Mediatory (m.in. tryptaza i histamina), które są wytwarzane i uwalnianie, powodują skurcz mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym i w oskrzelach, rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost przepuszczalności oraz stymulację zakończeń nerwów aferentnych. Z kolei we wstrząsie anafilaktycznym główną rolę pełnią rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz strata płynów do przestrzeni zaotrzewnowej. W dalszych fazach wstrząsu może dojść do skurczu naczyń krwionośnych oraz zaburzenia funkcji serca. Wspomniane zwiększona przepuszczalność naczyń oraz transfer płynów do przestrzeni zaotrzewnowej mogą doprowadzić do zmniejszenia efektywnej objętości krwi krążącej o 35% w zaledwie 10 minut. Nastąpienie hipowolemii powoduje wdrożenie mechanizmu kompensacyjnego, który może być niewystarczający. W sytuacji wstrząsu anafilaktycznego mechanizmem kompensacyjnym jest aktywacja układu renina-angiotensyna oraz uwolnienie endogennych katecholamin (3).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.