Zaopatrywanie urazów metodami improwizowanymi - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zaopatrywanie urazów metodami improwizowanymi

W działaniach ratowniczych, zarówno tych na poziomie pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy, jak również medycznych czynności ratunkowych, znajomość improwizowanych sposobów zabezpieczania różnego rodzaju urazów może okazać się przydatna, zwłaszcza w warunkach zdarzeń mnogich i masowych, medycyny taktycznej oraz tzw. austere/wilderness medicine, podczas których zasoby sprzętowe ratowników mogą ulec szybkiemu wyczerpaniu. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie potwierdzonych w literaturze oraz praktyce improwizowanych technik oraz „urządzeń” służących do zabezpieczania różnego typu urazów przy pomocy dostępnych ratownikom środków.

Słowa kluczowe

pierwsza pomoc, uraz, masywny krwotok, zdarzenia masowe, medycyna taktyczna, austere medicine, wilderness medicine

Przygotowanie i organizacja działań ratowniczych na każdym poziomie, zarówno ratownictwa cywilnego, taktycznego czy też austere/wilderness medicine, powinno odbywać się według planu znanego wszystkim członkom zespołu udzielającego pomocy poszkodowanemu. Nieodłącznym elementem przygotowania akcji ratowniczej jest określenie zakresu i sposobu udzielania pomocy poszkodowanemu, a także obeznanie członków zespołu z techniką wykorzystania i rozmieszczenia posiadanego sprzętu. W niejednej sytuacji ratownikom przyjdzie pracować w warunkach nietypowych, nieszablonowych, a także w sytuacjach, w których może dojść do wyczerpania posiadanych zasobów sprzętowych i konieczności udzielania poszkodowanym pomocy przy użyciu dostępnych środków. Zadaniem ratownika jest przede wszystkim zaspokojenie fizycznych i psychologicznych potrzeb pacjenta. Dokładna diagnoza stanowi niezbędny punkt odniesienia do podjęcia decyzji w kwestii potrzeby podjęcia i metod ewakuacji. Ratownik w niejednej sytuacji stanie się liderem i musi wziąć na siebie obowiązki związane z tą funkcją, tj. nie tylko podejmując decyzję dotyczącą sposobów zabezpieczenia urazów, ale także o organizacji ekstrakcji/ewakuacji, raportów

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.