Zaopatrywanie urazów metodami improwizowanymi - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zaopatrywanie urazów metodami improwizowanymi

Zaopatrywanie masywnych krwotoków przy pomocy improwizacji

W przypadku krwawienia z kończyn skutecznym środkiem służącym do zatamowania krwawienia (alternatywnym dla podstawowego materiału opatrunkowego) może być koszulka lub też odpowiednich rozmiarów (w zależności od wielkości rany) pas porwanej lub pociętej tkaniny. Materiał improwizowany, który zostanie wykorzystany, powinien być wykonany z tkaniny pochodzenia naturalnego. Podstawą zadziałania opatrunku, niezależnie, czy jest to materiał dedykowany, czy improwizowany, jest zastosowanie odpowiedniego ucisku bezpośredniego w miejscu krwawienia. Ciśnienie tętnicze w naczyniach doprowadzających krew do dystalnych części ciała wynosi około 120 mmHg. Przekroczenie tej wartości ciśnienia uciskiem z zewnątrz doprowadza do całkowitego zamknięcia światła naczynia krwionośnego, co jest celem zakładania opaski uciskowej. Można też upakować ranę, zamykając światło naczynia. Trzeba mieć na uwadze fakt, że wartość ta dotyczy ścian naczynia krwionośnego i wzrasta wraz z kolejnymi warstwami tkanek okalających to naczynie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba należycie wykonać ucisk bezpośredni w miejscu krwawienia. Właściwym sposobem tamowania krwotoku za pomocą ucisku bezpośredniego jest tzw. clamshell. Technika ta jest skutecznie wykorzystywana do całkowitego zatamowania krwotoku, jak również do spowolnienia wypływu krwi, aż do czasu zastosowania innej techniki tamowania krwotoku (fot. 1). Wykonanie tejże procedury można zlecić osobie postronnej i tym samym zyskać czas na przygotowanie się do definitywnego zaopatrzenia krwawienia.

Opaski uciskowe

Masywny krwotok z kończyny może być trudny do opanowania za pomocą ucisku bezpośredniego i opatrunku uciskowego. Dedykowana, komercyjna opaska uciskowa, która w przypadku masywnego krwotoku z kończyn często będzie metodą z wyboru w zabezpieczaniu masywnego krwotoku z kończyn, może nie być dostępna. Konieczne może wówczas okazać się wykonanie i założenie opaski uciskowej improwizowanej. Opaskę improwizowaną można wykonać, wykorzystując chustę trójkątną lub pasy materiału odpowiednio zaciśnięte krępulcem (fot. 2). Do wykonania opaski improwizowanej może posłużyć także odzież poszkodowanego, tj. nogawka spodni bądź rękaw koszuli. W obu przypadkach nie wolno zapomnieć o odpowiedniej fiksacji krępulca po zatamowaniu krwotoku, do wykonania którego możemy wykorzystać kolejną chustę trójkątną (3, 4).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.