Zatrucie tlenkiem węgla w praktyce ratownika medycznego - ratownicy24.pl

Zatrucie tlenkiem węgla w praktyce ratownika medycznego

istockphoto

Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, co utrudnia rozpoznanie zatrucia tym gazem. Niestety liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do narażenia na tlenek węgla z roku na rok wzrasta w okresie obniżenia temperatury zewnętrznej.

W praktyce klinicznej Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) mogą zetknąć się z ekspozycją na tlenek węgla (CO) podczas zatruć wynikających z niesprawnego działania lub nieumiejętnej obsługi urządzeń grzewczych, umyślnych zatruć w celach samobójczych czy podczas pożarów. Dlatego personel medyczny musi znać objawy zatrucia CO, jak i sytuacje wskazujące na potencjalną taką możliwość. Istotnym elementem bezpieczeństwa i potwierdzenia zatrucia jest posiadanie sprzętu wykrywczo-pomiarowego oraz umiejętne jego obsługiwanie i prowadzenie pomiarów. Tlenek węgla jest tematem, który każdego roku powraca w okresie jesienno-zimowym. Pomimo licznych przekazów medialnych dotyczących zagrożeń oraz przypadków zatrucia CO, liczba wyjazdów ZRM do narażenia na tlenek węgla z roku na rok wzrasta w okresie ochłodzenia temperatury zewnętrznej. Zatrucie CO zajmuje trzecie miejsce wśród zatruć ludzi zaraz po zatruciach lekami i etanolem, natomiast pierwsze miejsce pośród zatruć substancjami wnikającymi do organizmu drogą inhalacyjną.

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym, pozbawionym smaku gazem. Jest palny i słabo rozpuszczalny w wodzie. Więcej danych fizykochemicznych zostało przedstawionych na ryc. 1.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.