Zawód ratownika medycznego a wypalenie zawodowe - ratownicy24.pl

Zawód ratownika medycznego a wypalenie zawodowe

fot. iStock.com

Emocjonalne i fizyczne wyczerpanie prowadzi do pogłębienia niskiej samooceny oraz negatywnego nastawienia do pracy. W rezultacie taki stan rzeczy powoduje spadek zainteresowania problemem pacjenta, może spowodować wypalenie zawodowe. Zagrożenie wypaleniem zawodowym w profesjach medycznych wymaga zwrócenia uwagi na problem zachowania psychicznej równowagi, co pozwala zapobiec pojawieniu się problemów emocjonalnych podczas pracy, a w konsekwencji wpłynie na lepsze osiągnięcia w zawodzie ratownika medycznego.

Pojęcie wypalenia zawodowego pojawiło się w piśmiennictwie w latach 70. XX wieku, ale opisanie tego zjawiska w artykułach rzadko było powodem do szerszej dyskusji. W niektórych profesjach był to temat przemilczany, początkowo uważano, że dotyczy on mniejszości i wskazuje na zaburzenia psychiczne. Takie reakcje spowodowały zaprzestanie badań na ten temat. Jednak praca, w której istotą jest kontakt z ludźmi, znowu zachęciła badaczy do analizy zachowań w różnych grupach. Problem wypalenia został uznany jako ważny i zaczęto poświęcać coraz więcej uwagi dla tego właśnie zjawiska. Można nawet powiedzieć, że jest to odrębna dziedzina badań.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.