Zespół Kounisa − diagnostyka i postępowanie w warunkach ZRM - ratownicy24.pl

Zespół Kounisa − diagnostyka i postępowanie w warunkach ZRM

ZESPOL_KOUNISA
fot. iStock

Wystąpienie anafilaksji u pacjenta może wiązać się równocześnie z ostrym zespołem wieńcowym. Zespół Kounisa jest powikłaniem reakcji alergicznej, niektóre mediatory zapalne uwolnione w przebiegu anafilaksji powodują skurcz tętnic wieńcowych.

Słowa kluczowe

anafilaksja, ostry zespół wieńcowy, zespół Kounisa, reakcja alergiczna, komórki tuczne, spazm tętnicy wieńcowej

Zespół Kounisa (ZK) po raz pierwszy został opisany przez Kounisa i Zavrasa w 1991 r., określany jest jako ostry zespół wieńcowy w przebiegu reakcji alergicznej, powodują go skurcz tętnicy wieńcowej oraz erozja blaszki miażdżycowej z postępującym uwolnieniem kaskady krzepnięcia, czego następstwem jest powstanie skrzepliny w naczyniu krwionośnym (1). Komórkami odpowiedzialnymi za powstawanie zespołu są komórki tuczne. Komórki tuczne, inaczej zwane mastocytami, wchodzą w skład układu immunologicznego. Odgrywają kluczową role w przebiegu reakcji alergicznej oraz zespołu Kounisa. Uwolniona histamina wchodząca w skład ziarnistości mastocytów doprowadza do skurczu naczyń krwionośnych, aktywując tym samym płytki krwi. Występujące w mastocytach enzymy tryptaza oraz chymaza prowadzą do trawienia otoczki blaszki miażdżycowej. W ten sposób mediatory zapalne doprowadzają do uwolnienia materiału trombogennego i aktywacji kaskady krzepnięcia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.