Zmiany dla dyspozytorni dot. dokumentacji medycznej
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący rodzajów dokumentacji dyspozytorni medycznej został przekazany do konsultacji. Zakłada on m.in., że karty pacjentów będą prowadzone w formie elektronicznej.
Od 1 stycznia 2021 roku nastąpi zmiana organizacyjna systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zgodnie z nią, dyspozytornie medyczne będą komórkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich, które nie są podmiotami leczniczymi. Również przepisy stanowiące o konieczności prowadzenia dokumentacji medycznej, o której mowa w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, dla dyspozytorni medycznej przestaną mieć zastosowanie.
W związku z tym istotne jest stworzenie dokumentacji prowadzonej przez dyspozytorów medycznych, która będzie korelować z dokumentacją prowadzoną przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Nowe przepisy będą opracowane w oparciu o funkcjonujący System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, zwany dalej „SWD PRM”. Tym samym, jak czytamy w projekcie, dokumentacja dyspozytorni medycznej będzie dokumentacją elektroniczną.
Ma ona mieć dwie formy:
- indywidualną, czyli karta obsługi zgłoszenia i karta zlecenia wyjazdu lub karta zlecenia wylotu
- oraz zbiorczą, czyli księga dyspozytorni medycznej.
Ponadto takie rozwiązanie pozwoli m.in. na określenie czasu obsługi zdarzenia przez przyjmującego dyspozytora medycznego, wysyłającego oraz przez zespół ratownictwa medycznego. Informacje te są również niezwykle cenne w celu monitorowania funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie całego kraju. Dzięki temu można oszacować także zapotrzebowanie na liczbę ZRM oraz liczbę stanowisk dyspozytorskich.
Źródło: www. medexpress.pl