Zmiany w szkoleniach z kwalifikowanej pierwszej pomocy
MSWiA i MON przygotowały nowelę rozporządzenia dotyczącą organizacji szkoleń w zakresie KPP. Nowelizacja ta jest konieczna ze względu na zmiany jakie dokonało Ministerstwo Zdrowia w tym zakresie.
Projekt Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej stanowi wykonanie upoważnienia z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tym samym organy te zostały upoważnione do określenia sposobu przeprowadzenia i organizacji szkoleń w swoich resortach. Dotyczy to głównie policjantów, funkcjonariuszy, strażaków, żołnierzy oraz pracowników.
Nowelizacja jest potrzebna nie tylko z uwagi na zmiany dokonane przez Ministerstwo Zdrowia, ale i z uwagi na doświadczenia płynące z wykorzystywania umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez np. przez strażaków, policjantów czy żołnierzy. A dotyczy to w głównej mierze realizacji zadań wsparcia organów administracji publicznej np. w działaniach antykryzysowych czy w czasie epidemii.
W projekcie zrezygnowano z podania nazw ośrodków szkolących na rzecz uniwersalnych zapisów, które dają możliwość prowadzenia szkoleń w podmiotach szkolących – w jednostkach organizacyjnych, jednostkach szkoleniowych, ośrodkach lub centrach szkolenia lub kształcenia. Określono również nowe wymogi dla kadry dydaktycznej oraz przewidziano możliwość prowadzenia szkoleń on-line. W dokumencie ujęto także m.in. zapisy dotyczące sposobów i form aktualizacji wiedzy ratownika. Wśród nich wymienić należy m.in. udział:
- w ćwiczeniach, pokazach, warsztatach;
- mistrzostwach, zawodach;
- formach kształcenia na odległość (e-learning).
Aktualizacja wiedzy z zakresu KPP dotyczy m.in.:
- czynności wykonywanych przez ratownika w ramach KPP (np. tamowania krwotoków zewnętrznych, opatrywania ran, resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy ochrony przed wychłodzeniem i przegrzaniem)
- podstaw prawnych organizacji ratownictwa medycznego;
- elementów anatomii i fizjologii, oceny poszkodowanego;
- postępowania z poszkodowanym we wstrząsie oraz innych stanach nagłych;
- wsparcia psychicznego osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
- oraz innych.
Źródło: www.infosecurity24.pl