Miastenia i przełom miasteniczny – wyzwanie dla ZRM? - ratownicy24.pl

Miastenia i przełom miasteniczny – wyzwanie dla ZRM?

miastenia
fot. Thinkstock

Miastenia należy do chorób autoimmunologicznych. Cechuje się narastającym osłabieniem mięśni na skutek uszkodzenia autoimmunologicznego synaps łączących nerwy ruchowe z mięśniami. Miastenia jest uznawana za chorobę rzadką, gdyż zapadalność wynosi od 1 do 9 przypadków na milion. Nie zwalnia to członków zespołu ratownictwa medycznego od świadczenia medycznych czynności ratunkowych nacechowanych wysoką jakością oraz gradacją priorytetów wobec pacjentów z rzutem choroby.

Słowa kluczowe

miastenia, przełom miasteniczny, duszność, niewydolność oddechowa, intubacja, wentylacja

Wprowadzenie

Miastenia (łac. myasthenia gravis) jest przewlekłą autoimmunologiczną chorobą nerwowo-mięśniową, która prowadzi do osłabienia różnych partii mięśniowych. Jej istotą jest narastające osłabienie siły mięśniowej (nużliwość) na skutek wadliwego działania i uszkodzenia połączeń nerwowo-mięśniowych. Miastenia charakteryzuje się zmiennym zakresem i nasileniem objawów chorobowych. Zmęczenie mięśni (nużliwość) zwiększa się wraz z trwaniem wysiłku, poprawa następuje po odpoczynku. Objawy częściej nasilają się w godzinach wieczornych. W wielu przypadkach objawy miastenii rozpoczynają się od opadania powieki lub powiek oraz diplopią (podwójnym widzeniem). Z perspektywy działania zespołów ratownictwa medycznego istotnym objawem jest wystąpienie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.