Najnowszy numer „Na Ratunek” jest już dostępny!
Szanowni Czytelnicy!
Miło mi powitać Państwa w pierwszym w tym roku numerze naszego czasopisma. Z nieskrywaną ciekawością śledzę kolejne etapy powstawania samorządu zawodowego ratowników medycznych, którzy tak długo na to czekali. Trzymam kciuki za wybranie ludzi odważnych, pracowitych, zaangażowanych oraz oddanych tej sprawie.
Z kolei w sferze nowych wyzwań, a może oczekiwań, w styczniu miałem przyjemność ukończyć w Londynie szkolenie dotyczące torakotomii ratunkowej w SOR i przedszpitalnie. Był to fantastyczny kurs prowadzony na materiale biologicznym i od tego czasu mam nadzieję, że wkrótce doczekamy się podobnych w Polsce, bo procedura powinna jak najszybciej być zaimplementowana do naszych działań (ale tu czeka nas dużo pracy – szkolenia, sprzęt, współpraca PRM-SOR etc.).
Tematem numeru jest poród powikłany koniecznością przeprowadzenia procedur reanimacji noworodka. Aby ułatwić Państwu ugruntowanie wiedzy, załączyliśmy dla Was kartę dotyczącą resuscytacji pacjenta w tak wyjątkowym wieku. Kolejny artykuł dotyczy możliwości występowania zawału serca u ciężarnej pacjentki (pamiętajmy, że u takich pacjentek też może dojść do OZW), w następnym poruszany jest temat rzucawki i stanu przedrzucawkowego – stanów realnego zagrożenia życia matki i nienarodzonego dziecka.
W artykule Czy to już ROSC (…) autor stara się wyjaśnić problem powrotu świadomości pacjenta indukowanego jego reanimacją, a przecież wielu z nas trafił się już kiedyś pacjent, który „przytulił nas” w trakcie uciskania klatki piersiowej. W kolejnym artykule pt. Czynności ratunkowe podejmowane wobec pacjenta będącego pod wpływem alkoholu z perspektywy ratownika medycznego autorzy starali się nam ukazać problemy związane z tą grupą naszych „podwójnie problematycznych” podopiecznych. Gazometria w stanach nagłych to z kolei artykuł, który stara się w sposób prosty i klarowny wytłumaczyć podstawy analizy gazów w krwi, a kolejne dwa artykuły koncentrują się na badaniu stanu jamy ustnej u pacjenta, jako elementu badania całościowego, oraz wpływie na udrożnienie górnych dróg oddechowych. Jak zawsze polecam publikację naszego działu „Prawo ratownika”, w którym opublikowaliśmy artykuł dotyczący nowej ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
Na koniec polecam Państwu zapoznanie się z artykułem dotyczącym wypalenia zawodowego. I chociaż wydaje się nam, że już wszystko o nim wiemy, to zawsze atakuje znienacka. W walce z wypaleniem na pewno pomogą lektura tego artykułu, odpoczynek oraz złapanie równowagi między pracą a życiem codziennym, czego sobie i Państwu życzę.
Miłej lektury!
Tomasz Sikora
W wydaniu 1/2023 znajdziesz:
- Temat numeru: Postępowanie ratunkowe na wypadek porodu powikłanego w warunkach pozaszpitalnych. Opis przypadku
- Postępowanie w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia u pacjentki ciężarnej. Część I – stan przedrzucawkowy i rzucawka
- Zawał serca u ciężarnej – diagnostyka, postępowanie, pułapki
- Czy to już ROSC? Nie! To świadomość indukowana resuscytacją
- Gazometria w stanach nagłych
- Ocena stanu jamy ustnej jako element badania fizykalnego w praktyce ratownika medycznego
- Upośledzenie drożności dróg oddechowych w kontekście badania fizykalnego jamy ustnej pacjenta
- Czynności ratunkowe podejmowane wobec pacjenta będącego pod wpływem alkoholu z perspektywy ratownika medycznego
- Co to jest wypalenie zawodowe i jak z nim walczyć?
- „Od naszej decyzji może zależeć bardzo wiele” – rozmowa z Michałem Starosolskim
- Co reguluje nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych?