Od naszej decyzji może zależeć bardzo wiele – rozmowa z Michałem Starosolskim
W ubiegłym roku wziął Pan udział w sympozjum EMS & FIRE KENYA 2022. Jak wspomina Pan to wydarzenie?
Była to ciekawa przygoda, zarówno pod względem naukowym, jak i kulturowym. Afryka jest zupełnie inna, czas tam biegnie inaczej i ludzie funkcjonują inaczej. Współpracując z organizatorami podczas EMS & FIRE KENYA 2022, musiałem czasami zapominać o metodach pracy, jakie mamy w Europie. Czasem to wiele ułatwiało i mogliśmy niektóre rzeczy załatwić szybko i sprawnie, a czasem powodowało, że zagadnienie stawało się poważnym wyzwaniem. Zawsze można się nauczyć czegoś nowego nawet od osób, które dopiero zaczynają organizację międzynarodowych imprez.
Jakie projekty udało się Panu zrealizować podczas pobytu w Kenii?
Podczas pobytu w Kenii zasadniczym przedsięwzięciem był udział w Sympozjum, podczas którego miałem wykład, oraz to, że przez trzy dni wraz z dr. Michałem Wieczorkiem prowadziłem szkolenie z postępowania w warunkach przedszpitalnych z pacjentem urazowym. Nasze szkolenie zakończyło się symulacją medyczną dla uczestników, podczas której musieli zabezpieczyć kobietę z masywnym krwotokiem. Uczestnicy mieli za zadanie zabezpieczyć kobietę dwukrotnie, z uwzględnieniem, że podczas jednej próby była to kobieta czarnoskóra, a podczas drugiej białoskóra. O tym fakcie uczestnicy nie wiedzieli i dopiero podczas symulacji odkryli, że mają do czynienia z osobą innej rasy. Oprócz postępowania ocenialiśmy z doktorem Wieczorkiem ich podejście pod względem rasy.
Podczas sympozjum wygłosił Pan wykład pod tytułem „Should I stay or should I go”. Czy może Pan zdradzić, jaka tematyka kryła się pod tą nazwą?
Wykład był poświęcony postępowaniu z pacjentem urazowym w warunkach przedszpitalnych. Podczas prelekcji zwracałem uwagę na obowiązujące wytyczne postępowania z pacjentem urazowym i na szybką diagnostykę oraz decyzję o postępowaniu z pacjentem na miejscu czy w transporcie i szybkim dotarciu do szpitala.
Jak ocenia Pan aktualną sytuację systemu ratownictwa medycznego w Kenii?
Kenijski system ratownictwa dopiero się tworzy, są na początku swojej przygody z postępowaniem i zabezpieczeniem pacjenta w warunkach przedszpitalnych. Organizacja sympozjów i zawodów jest jednym ze sposobów na poznanie wypracowanych systemów pracy z pacjentem i wymianę doświadczeń.