Organizacja pomocy medycznej w zdarzeniach z wielką liczbą poszkodowanych – ćwiczenia DRIVER - Strona 3 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Organizacja pomocy medycznej w zdarzeniach z wielką liczbą poszkodowanych – ćwiczenia DRIVER

Aplikacyjny charakter ćwiczeń przy stole LS sprawił, że czteroosobowy zespół był w stanie kontrolować przebieg zdarzenia. Uważam, że w rzeczywistości powinien być on powiększony o dwa stanowiska przeznaczone do utrzymywania łączności i przekazywania informacji w obrębie akcji medycznej oraz jedno związane z zaopatrzeniem medycznym i zapewnieniem warunków bytowych ratownikom. Oznacza to, że LSMC podlegałoby 6 osób, co jest zgodne z tezą, że każda z osób w strukturze dowodzenia powinna nadzorować pracę od trzech do siedmiu osób (1).

W ramach przygotowania do przyjęcia rozbitków określono zapotrzebowanie na personel medyczny LS, złożony z członków zespołów ratownictwa medycznego, szacując je na 12 osób (czyli załogi 4-6 ambulansów). Stanowiły one liderów segregacji medycznej oraz obsadę punktów medycznych. Osoby te były wspierane zarówno przez ratowników KSRG, jak i wolontariuszy rekrutujących się z personelu medycznego. Założono, że liczba wolontariuszy co najmniej potroi podstawową obsadę. Założono również, że ciężar udzielania pomocy pacjentom z priorytetu zielonego spadnie przede wszystkim na ratowników KPP oraz wolontariuszy pierwszej pomocy.

Wstępne wyposażenie punktów medycznych objęło zarówno sprzęt i leki z ambulansów, których personel był zaangażowany na LS, jak i będące w posiadaniu straży pożarnej i PCK. LSMC w trakcie akcji zgłaszał LSS dalsze potrzeby dotyczące leków, środków opatrunkowych i jednorazowego sprzętu medycznego.

Dużym wyzwaniem było zorganizowanie odpowiedniej liczby ZRM. Założono, że w pierwszej fazie zostanie uruchomionych 26 zespołów systemowych oraz 23 zespoły, które zostały zadeklarowane dodatkowo przez dysponentów w Wojewódzkim Planie Działania Systemu PRM, 6 śmigłowców LPR oraz samolot sanitarny. Po wystosowaniu prośby o pomoc w uzyskaniu kolejnych ambulansów do LSS, do działań zostało włączonych kolejnych 27 zespołów pozasystemowych z terenu województwa, a także 10 spoza regionu. Te ostatnie zespoły włączono dzięki Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa. Korzystano też z transportu lotniczego wojskowym samolotem Casa.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.