Padaczka u kobiety ciężarnej - ratownicy24.pl
Reklama

Padaczka u kobiety ciężarnej

W pracy przedstawiono opis przypadku kobiety w 17. tygodniu ciąży, u której wystąpił napad drgawek. Opisano etiologię padaczki i postępowanie w przypadku wystąpienia drgawek.

Słowa kluczowe

drgawki, padaczka, kobieta ciężarna

Zespół podstawowy Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) zadysponowany został do kobiety w 17. tygodniu ciąży, u której wystąpił atak drgawek. Na miejscu wstępnego wywiadu SAMPLE udzielił mąż pacjentki, który odnalazł ją bez kontaktu, z uogólnionymi drgawkami. Ciężarna odzyskała świadomość przed przyjazdem PRM. Kobieta nie choruje przewlekle, nie przyjmuje leków, w wywiadzie nie zgłasza przebytych operacji, uczulenia neguje. Z wywiadu w przeszłości dwa podobne epizody około 4 i 7 miesięcy temu, bez interwencji medycznej.

Pacjentkę zastano przytomną w pozycji leżącej, na łóżku. Dokonano oceny stanu według schematu ABCDE: A – drogi oddechowe drożne; B – liczba oddechów: 24/min, oddechy prawidłowe, SaO2 94%, osłuchowo szmer pęcherzykowy obustronnie, opukowo odgłos jawny obustronnie; C – tętno 79/min, miarowe porównywalne na tętnicy szyjnej i promieniowej, tony serca głośne i czyste, ciśnienie tętnicze 125/70 mmHg na obu kończynach, skóra ciepła, różowa; D – świadomość pacjentki oceniona na 14 pkt w skali Glasgow, źrenice równe, z prawidłową reakcją na światło; E – ruchy klatki piersiowej symetryczne, brzuch bez objawów otrzewnowych, dno macicy badalne trzy palce nad spojeniem łonowym. Ciężarna neguje ból w podbrzuszu, plamienia z dróg rodnych nie stwierdzono. W badaniu bez cech urazu głowy i jamy ustnej. Wykonano badanie neurologiczne – siła mięśniowa i czucie symetryczne, objaw Babińskiego obustronnie ujemny, bez objawów oponowych i niedowładów. Pomiar glikemii 64 mg%. W dokumentacji medycznej sprzed trzech dni wyniki laboratoryjne prawidłowe (badanie morfologii krwi i moczu prawidłowe), biometria płodu stosowna do wieku. Włączono tlenoterapię o przepływie 6 l/min oraz założono wkłucie dożylne. Podjęto decyzję o przewiezieniu kobiety do szpitala. Podczas transportu monitorowano stan pacjentki, saturację, ciśnienie tętnicze, wykonano elektrokardiogram. Pacjentkę przekazano do oddziału ginekologii.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.