Permisywna i zbilansowana płynoterapia w medycynie ratunkowej
Płynoterapia ratunkowa w miarę upływu lat ulegała ewolucji. Główną zasadą ratunkowej terapii zbilansowanej jest permisywna hipotensja. Polega ona na utrzymywaniu perfuzji ważnych życiowo organów. Warto stosować płyny w odpowiedniej objętości i składzie, które choć trochę zbliżone są do osocza, a przez mniejszą zawartość chloru nie będą powodować wystąpienia kwasicy hiperchloremicznej.
Słowa kluczowe
płynoterapia, szpitalny oddział ratunkowy, zespół ratownictwa medycznego
Niegdyś mawiano, że istnieje metoda leczenia, której nikt nikogo nie uczy, toteż każdy wykonuje ją lepiej lub gorzej. Tą metodą jest terapia płynami, która obecnie nosi miano zbilansowanej płynoterapii. W medycynie ratunkowej ma ona ogromne znaczenie, często nosząc miano resuscytacji płynami. W fazie przedszpitalnej dotyczy głównie leczenia chorych urazowych (choć nie tylko). Na SOR stosowana jest jako kontynuacja leczenia przedszpitalnego oraz jako resuscytacja płynowa w urazach i nagłych zatrzymaniach krążenia, a także w każdej hipotensji.
Kiedy powinna być zastosowana płynoterapia
Ratunkowa płynoterapia przedszpitalna nie jest w żaden sposób usystematyzowana w wytycznych – poza ERC 2015 i zatrzymaniem krążenia. Działania ratownicze powinny uwzględniać zasady ABC, więc – o ile istnieje taka potrzeba – powinno się udrożnić drogi oddechowe i zapewnić adekwatną wentylację A-B (airway-breathing), a następnie zabezpieczyć krążenie (C – circulation
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”