Zastosowanie lidokainy 2% off-label w medycynie przedszpitalnej - ratownicy24.pl
Reklama

Zastosowanie lidokainy 2% off-label w medycynie przedszpitalnej

Pytanie do eksperta: Czy lidokaina 2% znajduje aktualnie zastosowanie off-label w medycynie przedszpitalnej jako koanalgetyk (adjuwant) w terapii przeciwbólowej podawana dożylnie 3-5mg/kg mc we wlewie kroplowym w ciągu 30 min (bóle neuropatyczne, bóle trzewne, bóle przewlekłe)?

Odpowiada ekspert dr n. med. i n. o zdr. Michał Kucap

Off-label use oznacza stosowanie leku poza zakresem zatwierdzonego przeznaczenia przez organy regulacyjne. Jeśli chodzi o lidokainę, może być używana off-label jako koanalgetyk (adjuwant) w terapii przeciwbólowej. Jednak decyzję o off-label stosowaniu podejmuje lekarz czy kierownik ZRM na podstawie dostępności naukowych dowodów na temat skuteczności i bezpieczeństwa danego zastosowania.

Lidokaina jest zazwyczaj stosowana do miejscowej analgezji (znieczulenia) w różnych procedurach medycznych oraz jako lek z grupy leków antyarytmicznych, ale jej efekty mogą być również korzystne w terapii przeciwbólowej w innych kontekstach, takich jak blokady nerwowe, bóle neuropatyczne czy bóle trzewne.

W przypadku lidokainy dożylnie, to podanie jej w dawce 3-5 mg/kg mc we wlewie kroplowym w ciągu 30 minut jest przykładową dawką stosowaną w niektórych przypadkach. Jednak to jest informacja ogólna i nie zastępuje indywidualnej oceny oraz dostępu do aktualnych badań klinicznych.
Ważne jest, aby pamiętać, że off-label use wymaga szczególnej ostrożności i zawsze powinno być prowadzone zgodnie z najlepszymi dostępnymi danymi naukowymi i klinicznymi. Obecnie na Pubmed znajdują się artykuły stosowania lignokainy w bólach migrenowych – tu aktualna wiedza z badań wskazuje jej skuteczność.

Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024
35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa
49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.