Archiwum Pytanie do eksperta - ratownicy24.pl

Pytanie do eksperta

Nie wiesz jakie wdrożyć postępowanie? Jaka procedura powinna być zastosowana? A może niejasny jest dla Ciebie któryś z przepisów? Postaramy się pomóc! Pytanie do eksperta to dział, w którym możesz rozwiać swoje wątpliwości, z zakresu medycyny ratunkowej, postępowania z pacjentem w warunkach szpitalnych, jak i przedszpitalnych. Zadaj pytanie naszemu ekspertowi, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zanim do nas napiszesz, zapoznaj się z listą pytań, które już zostały opublikowane.

Zachęcamy do tworzenia serwisu razem z nami!

lista pytań

Nasi eksperci

Piotr Szwedziński

Z wykształcenia ratownik medyczny, magister zdrowia publicznego. Prodziekan ds. organizacji i ratownictwa medycznego w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz zastępca kierownika stacji Katowice w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, zarządzania zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia oraz prawa w ochronie zdrowia.

Zwycięzca regionalnych i międzynarodowych mistrzostw w ratownictwie medycznym. Wieloletni instruktor kursów z zakresu ratownictwa medycznego oraz wykładowca akademicki uhonorowany nagrodą rektora w zakresie działalności dydaktycznej oraz nagrodą dla najlepszego wykładowcy na kierunku ratownictwo medyczne. Prelegent na ogólnopolskich konferencjach oraz autor i współautor wielu publikacji z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Michał Kucap

Absolwent wydziału lekarskiego z pododdziałem lekarsko-dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ratownictwo medyczne. Obecnie doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 15 lat ratownik medyczny dyżurujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkiem Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Od niedawna kierownik Szkoły Ratownictwa w powyższym pogotowiu. Dodatkowo pełniący funkcję Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego woj. śląskiego. Wykładowca na kierunku ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa na uczelniach wyższych. Prelegent na wielu sympozjach i konferencjach związanych z tematyką ratownictwa medycznego oraz medycyny ratunkowej. Autor wielu publikacji oraz uczestnik mistrzostw ratownictwa medycznego w charakterze zawodnika i sędziego.

Klaudiusz Nadolny

dr hab. n. o zdr. Klaudiusz Nadolny z wykształcenia jest ratownikiem medycznym. Aktualnie pełni funkcję dyrektora RPR w Sosnowcu. Ukończył studia I stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne o specjalności Ratownictwo Medyczne oraz studia II stopnia na kierunku Zarządzanie o specjalności Zarządzanie Kryzysowe. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia” oraz „prawo w ochronie zdrowia”.

Uzyskał tytuł Doktora Nauk o Zdrowiu na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (z wyróżnieniem). Od wielu lat udziela się naukowo w środowisku ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Dr. n. med. o zdr.  Klaudiusz Nadolny od roku 2007 pracuje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Jest Kierownikiem Katedry Ratownictwa Medycznego w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz Adiunktem na Wydziale Lekarskim w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych oraz grup eksperckich w Ministerstwie Zdrowia i Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Klaudiusz Nadolny jest autorem ponad 160 publikacji z zakresu ratownictwa medycznego. Autorem, współautorem ośmiu monografii naukowych.

Pełnił funkcję Kierownika personelu badawczego w Kardiomed Silesia w projekcie naukowym „Nomed AF”. Głównym zainteresowaniem naukowym Klaudiusza Nadolnego jest podnoszenie jakości udzielanych świadczeń medycznych przez członków zespołów ratownictwa medycznego w szczególności dotyczy to nagłego zatrzymania krążenia. Jest twórcą prospektywnego rejestru nagłego zatrzymania krążenia SIL-ROSC w województwie śląskim, rejestr wspólnie prowadzony jest z Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest jednym z inicjatorów stworzenia ogólnokrajowego rejestru nagłych zatrzymań krążenia POL-OHCA.

Laureat nagrody bł. Gerarda, w kategorii lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny. Zastępca Redaktora Naczelnego czasopisma "Progress in Medicine" oraz "Emergency Medical Service"


                                
Sybilla Mańkowska-Brzozowska

Dr n. med. Sybilla Brzozowska-Mańkowska koordynator ratownictwa medycznego województwa lubuskiego, w przeszłości była kierownikiem Stacji Ratownictwa Medycznego w Nowym Szpitalu w Nakle i Szubinie, dyrektorem ds. medycznych Nowego ratownictwa Medycznego Grupy Nowy Szpital. Pracuje także w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

Kierownik gorzowskiego SOR jest doktorem nauk medycznych. Tytuł ten zdobyła w 2009 r. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, broniąc pracy pt. „Ocena porównawcza zastosowania alginianów wapniowych i maści enzymatycznych w leczeniu ran”.

Dr n. med. Sybilla Brzozowska-Mańkowska jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresie zarządzania służbą zdrowia.

Jednym z głównych zadań, jakie zarząd lecznicy postawił przed nową panią kierownik jest poprawa jakości obsługi pacjentów i wprowadzenie (do końca 2016 r.) systemu triage, w którym szybkość udzielonej pomocy pacjentowi zależeć będzie głównie nie od kolejności zgłoszenia się, ale od jego stanu zdrowia.

Dominik Chmiel

Dr n. o zdr. Dominik Chmiel jest adiunktem Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, gdzie pracuje z przyszłymi ratownikami medycznymi ucząc ich medycyny ratunkowej oraz międzynarodowych aspektów zdrowia publicznego. Współpracuje również z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy na wydziale pielęgniarstwa oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, gdzie w ramach działalności Instytutu Ratownictwa Głuszy uczy studentów edukacji obywatelskiej ratownictwa głuszy. W ramach działalności Instytutu zajmuje się również hiperbarią tlenową w praktyce, prowadzi projekty naukowo badawcze w tym obszarze. Współpracuje z Na ratunek od wielu lat, jest również członkiem Rady Naukowej pisma i naszym autorem. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem ;) Miłośnikiem dalekich podróży i pieszych wędrówek w lesie.

Lista pytań

Transport pacjenta w ambulansie
Dobre praktyki leczenia bólu u dorosłych a ChPL
Zastosowanie lidokainy 2% off-label w medycynie przedszpitalnej
Triada Cushinga: leczymy bradykardię atropiną lub innymi lekami?
Co ma pierwszeństwo wytyczne czy CHPL?
Czy ratownicy medyczni pracujący na SOR mogą wykonywać szczepienie ochronne przeciwko tężcowi?
Wentylacja pacjenta po zabiegu konikopunkcji
Wskazania do badania pacjenta per rectum i ginekologicznie
Kiedy można pełnić obowiązki kierownika ZRM?
Ryzyko urazu w grze w piłkę futsalową
Postępowanie z poszkodowanym z wbitym ciałem obcym, u którego doszło do zatrzymania krążenia
Przeciwwskazania do podawania tlenu w ratownictwie
Odbarczanie odmy prężnej
Poród przedwczesny w warunkach ZRM
Commotio cordis
Miastenia i przełom miasteniczny
Odpowiedzialność karna kierownika ZRM
Transport pacjenta z Sars-CoV-2
Podaż atropiny w bólach brzucha o charakterze spastycznym
Punkty edukacyjne dla ratownika na kierunku pielęgniarstwo
Aby móc zadawać pytanie musisz być zalogowany
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.