Ryzyko urazu w grze w piłkę futsalową - ratownicy24.pl
Reklama

Ryzyko urazu w grze w piłkę futsalową

Jakie są możliwe urazy sportowców, podczas rozgrywek typu mecz piłki nożnej futsalowej na hali sportowej. Chodzi mi o konkretnie o urazy związane z odbieraniem piłki na klatkę piersiową, ale tylko w grupie wiekowej w przedziale 14 i 15 lat młodych sportowców.

Z tego co wiem z różnych publikacji z Internetu, bardzo niebezpieczny jest uraz związany z nieprawidłową techniką odebrania piłki na klatkę, że taki uraz, a konkretnie energia kinetyczna przekazana po uderzeniu, może spowodować wstrząśnienie serca, a nawet przerwanie aorty piersiowej.

Czy piłka futsalowa, jest cięższa od trawiastej i nie amortyzuje siłę uderzenia, nie odbija się tak lekko od podłogi, bo ma więcej pianki i dlatego jest bardziej niebezpieczna dla młodego sportowca?

Czy taki uraz klatki piersiowej i narządów wewnątrz ciała należy do rzadkości w przypadku Państwa doświadczenia i jak należy zapobiegać takim urazom, jakie podjąć czynności ratowania takiej osoby.

Zdaniem eksperta

Michał Kucap

Ryzyko wystąpienia urazu w piłce futsalowej jest podobne do urazowości w innych sportach w podobnych dyscyplinach. W głównej mierze urazy dotyczą kończyn dolnych. Ilość interwencji Zespołów Ratownictwa Medycznego jest zdecydowanie większa do tradycyjnej piłki nożnej. Oczywiście jest to spowodowane większym zainteresowaniem i częstszym uprawianiem tejże dyscypliny.
W przypadku uderzenia piłką w klatkę piersiową zawsze występuje ryzyko wystąpienia jednego z urazów. Zgodnie z wytycznymi International Trauma Life Support w przypadku mechanizmu urazu i siły skupiającej się na klatce piersiowej może wystąpić jeden z urazów tzw. śmiertelnej 12.
– niedrożność dróg oddechowych
– odma otwarta
– odma prężna
– wiotka klatka piersiowa
– tamponada serca
– masywny krwiak opłucnej
– stłuczenie płuca
– stłuczenie serca
– rozerwanie drzewa oskrzelowego
– uraz przełyku
– rozerwanie przepony
– traumatyczne rozerwanie aorty
Analizując uraz klatki piersiowej mogące powstać w piłce futsalowej po uderzeniu piłką w klatkę piersiową będą dotyczyły tępych urazów tj. odma prężna, wiotka klatka piersiowa, tamponada serca, masywny krwiak opłucnej, stłuczenie płuca, stłuczenie serca, rozerwanie drzewa oskrzelowego, uraz przełyku, rozerwanie przepony, traumatyczne rozerwanie aorty.
Reklama
ratownicy24-e-book

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 1/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 1/2024
35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
E-BOOK: Elektrokardiografia w praktyce. Interpretacja i analiza przypadków w pracy ratownika medycznego<br />

E-BOOK: Elektrokardiografia w praktyce. Interpretacja i analiza przypadków w pracy ratownika medycznego

44,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
E-BOOK: Wybrane substancje psychoaktywne w praktyce ZRM i SOR. Postępowanie w zatruciach<br />
<br />

E-BOOK: Wybrane substancje psychoaktywne w praktyce ZRM i SOR. Postępowanie w zatruciach

65,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.