Ultrasonografia w Zespołach Ratownictwa Medycznego?
Badanie POCUS
Określane jako „USG przyłóżkowe”, wykonywane jest w miejscu leczenia pacjenta (np. na miejscu wypadku komunikacyjnego lub w trakcie transportu do szpitala, jeśli pozwala na to czas i stan rannego) przez osoby sprawujące bezpośrednią nad nim opiekę. Ratownik medyczny lub lekarz stosuje wtedy uproszczone protokoły (schematy), które określają konkretne miejsca przyłożenia głowicy USG na ciele człowieka i tam poszukuje konkretnych patologii.
– W badaniu POCUS w zależności od protokołu staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy w jamie brzusznej, opłucnej lub worku osierdziowym znajduje się wolny płyn. Czy występują cechy odmy opłucnowej czy jest zachowana prawidłowa kurczliwość serca – tłumaczy Adam Ubych, trener Ratunkowej w Roztoce prowadzący szkolenia dla „Wojowników głowicy”. O szerokim zastosowaniu ultrasonografii mówią też najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. Chodzi między innymi o szybką diagnozę w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
– Dzięki zastosowaniu USG możemy wtedy pomóc wykluczyć lub rozpoznać odwracalne przyczyny zatrzymania krążenia. Ustalimy na przykład, czy występuje hipowolemia, rzekome PEA (aktywność elektryczna bez tętna – przyp. red.) lub też krwawienie wewnętrzne – dodaje Ubych.
Szczegóły akcji oraz regulamin na stronie www.wojownicyglowicy.pl.