Dzień Ratownictwa Medycznego
Dzień Ratownictwa Medycznego został powołany ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Święto po raz pierwszy było obchodzone 13 października 2006 roku w Wyszkowie w województwie mazowieckim.
Dzień Ratownictwa Medycznego ma swojego patrona!
Patronem święta ratowników medycznych jest błogosławiony Gerard Tonque – założyciel zakonu szpitalników, który w późniejszym czasie został podzielony na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.
Jaki jest cel tego święta?
Celem Dnia Ratownictwa Medycznego jest przede wszystkim podkreślenie szczególnej roli ratowników medycznych oraz podziękowanie wszystkim osobom, które każdego dnia biorą udział w ratowaniu życia ludzkiego.
Pierwsza pomoc – każdy może być ratownikiem
Dzień ten ma nam również uświadomić, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy o życiu człowieka decydują często sekundy. Nigdy nie wiemy, kiedy dzięki poprawnemu wykonaniu czynności ratunkowych będziemy mogli uratować komuś życie. Zdarza się, że gdy dochodzi do sytuacji zagrażających życiu, świadkowie zdarzenia nie podejmują żadnych czynności poza wezwaniem służb ratowniczych. Warto jednak pamiętać, że to właśnie pierwsze kilka sekund może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia poszkodowanej osoby. Stąd też, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na potrzebę edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Szacunek pracy zespołów ratownictwa możemy okazać nie tylko poprzez poznawanie podstawowych zasad pierwszej pomocy, ale także przez stosowanie się do przepisów o ruchu drogowym czy tworzenie korytarzy życia.
Ratownictwo medyczne w liczbach
- w 2019 roku w Polsce funkcjonowało ponad 1,5 tys. zespołów ratownictwa medycznego, w tym 369 specjalistycznych i 1209 podstawowych,
- w 2019 roku w sumie z doraźnej pomocy w trybie ambulatoryjnym skorzystało blisko 4,6 mln pacjentów,
- w ubiegłym roku, w ramach medycznych czynności ratunkowych wykonano prawie 3,1 mln wyjazdów/wylotów,
- w 2019 roku zespoły ratownictwa medycznego najczęściej udzielały pomocy w domu pacjenta – 72,2% wszystkich przypadków,
- w ubiegłym roku liczba personelu wchodzącego w skład ratownictwa medycznego wyniosła 12,7 tys. pracowników, z czego 10,3 tys. stanowili ratownicy medyczni,
- w Polsce łączna liczba funkcjonujących zespołów ZRM w 2020 roku wynosi 1585 (w tym zespoły funkcjonujące sezonowo).
🚑 W tym roku Dzień Ratownictwa Medycznego jest szczególny dla nas wszystkich. Nierówna walka z pandemią trwa, podobnie jak walka z systemem. Dostrzegamy heroiczne poświęcenie na wielogodzinnych dyżurach, a przy tym wciąż niegasnącą pasję do niesienia pomocy nawet w tak ciężkich warunkach.
Dzisiaj możemy Wam życzyć tylko jednego: dla wszystkich ratowniczek i ratowników, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy systemu, dyspozytorów medycznych: SIŁY I WYTRWAŁOŚCI!
Dziękujemy za to, co robicie. Wspieramy was całym serduchem w walce z pandemią i w walce o prawo do godnej pracy!