Migotanie przedsionków w praktyce ratownika medycznego ratownicy24.pl

Migotanie przedsionków w praktyce ratownika medycznego

NAR_5_21_wiedza_w_praktyce_Mateusz_Matusiak_MIGOTANIE_PRZEDSIONKOW_iStock-653030504
Fot. iStock

Autorzy artykułu : lic. rat. Mateusz Matusiak, dr n. o zdr. Anna Burak, dr n. med. Andrzej Ferenc

W pracy przedstawiono migotanie przedsionków (AF) w kontekście praktyki ratownika medycznego. Omówiono postępowanie ratownika medycznego w przypadku chorych z AF oraz zwrócono uwagę na istotne elementy w rozpoznaniu i leczeniu tej arytmii, ze szczególnym uwzględnieniem farmakoterapii i kardiowersji.

Słowa kluczowe

postępowanie ratownicze, migotanie przedsionków, pierwsza pomoc

Migotanie przedsionków (AF) jest najczęściej występującą arytmią u osób w starszym wieku, jednak może wystąpić również u: dzieci, osób w średnim wieku, kobiet w ciąży oraz u sportowców. Przyczyny AF mogą być pochodzenia sercowego i pozasercowego. Problem stanowi bezobjawowe migotanie przedsionków, które jest niekiedy wykrywane przypadkiem, podczas kontrolnego badania EKG czy też zwykłego badania osłuchowego bądź wtedy, gdy pojawiają się już powikłania migotania przedsionków w postaci incydentów zakrzepowo-zatorowych. Migotanie przedsionków może być powikłane udarem niedokrwiennym mózgu, ostrym niedokrwieniem kończyn dolnych i pośrednio, wskutek stosowania leków przeciwzakrzepowych, obfitymi krwawieniami.

Choroba ta jest spotykana podczas codziennej pracy ratownika medycznego, zarówno w zespołach ratownictwa medycznego (ZRM), jak i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Rozpoznanie AF przez ratownika medycznego opiera się na badaniu fizykalnym podmiotowym i przedmiotowym (niemiarowość serca podczas osłuchiwania) oraz badaniu elektrokardiograficznym, które stanowi standard podstawowej diagnostyki AF.

Ratownik posiada odpowiednie wykształcenie zawodowe oraz wynikające z niego uprawnienia do podejmowania medycznych czynności ratunkowych w migotaniu przedsionków, stosując farmakoterapię i kardiowersję. Ponadto musi być świadomy powikłań wynikających z AF i w porę je rozpoznawać. Są to bowiem stany nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Cele pracy to omówienie postępowania ratownika medycznego w przypadku chorych z migotaniem przedsionków oraz zwrócenie uwagi na elementy istotne w rozpoznaniu i leczeniu tej arytmii.

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.