COVID-19: niezbędnik ratownika
Niezbędnik ratownika to zbiór wszystkich materiałów dotyczących COVID-19, jakie pojawiły się w naszym serwisie oraz w czasopiśmie „Na Ratunek”. Dzięki temu w jednym miejscu znajdziecie informacje niezbędne w codziennej pracy ratownika medycznego.
🚑 Artykuły merytoryczne
Transport pacjenta:
Kluczowym elementem organizacji pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego jest kompleksowe wyposażenie ambulansów w niezbędny sprzęt. Specjalistyczna aparatura oraz materiały medyczne mają w szybki i bezpieczny sposób przyczynić się do sprawnego udzielenia pomocy w nagłym zagrożeniu zdrowia i życia w warunkach przedszpitalnych.
- Izolacja pacjenta w czasach pandemii – nowe wyzwanie dla ZRM
Arkadiusz Stasicki, Marek Kawecki, Michał Szlagor, Piotr Białoń, Robert Kijanka - Centrum Symulacji Medycznych – poligon doświadczalny dla personelu medycznego
Filip Hajnus, Marcin Kaczor - Przedszpitalne sposoby prowadzenia tlenoterapii i metody udrożnienia dróg oddechowych u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19
Andrzej Kmieciak, Kamil Kubiak, Krzysztof Kotliński - Bariery językowe w ratownictwie medycznym w czasach COVID-19. Czy aplikacja może pomóc?
Anna Low, Eva Maria Noack, Frank Müller, Jennifer Schulze, Mathias John, Philipp Geisler, Sybille Schmid, Thomas Wächter
Ochrona indywidualna
Prowadzenie medycznych czynności ratunkowych w zagrożeniu chorobą wysoce zakaźną wymaga zabezpieczenia zespołu ratownictwa medycznego w środki ochrony indywidualnej. W artykułach omówiono procedury bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2, postępowanie medyczne oraz dostępne środki ochrony indywidualnej.
- Środki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami biologicznymi – koronawirus SARS-CoV-2
Arkadiusz Trzos, Karol Łyziński, Łukasz Krzowski, Wiktoria Kudla - Dobre praktyki dla Zespołów Ratownictwa Medycznego podczas realizacji zleceń wyjazdu w czasie związanym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (stan na 17.03.2020r.)
Funkcjonowanie oddziałów ratunkowych
Pandemia COVID-19 stała się nowym wyzwaniem dla personelu medycznego w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Prowadzenie badań i leczenia w obliczu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia personelu medycznego to niespotykane dotąd doświadczenie. Reorganizacja funkcjonowania SOR-u, stosowanie wyposażenia ochronnego na poziomie C, zwiększony reżim sanitarny, ograniczone możliwości diagnostyki i leczenia wpływają na skuteczność opieki w nagłych wypadkach i bezpieczeństwo personelu medycznego.
- Funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w czasie epidemii
Aleksandra Załustowicz, Arkadiusz Trzos, Karol Łyziński, Wiktoria Kudła - Prewencja zachorowań, triage, zarządzanie i wstępna diagnostyka COVID-19
Arkadiusz Trzos, Karol Łyziński, Łukasz Krzowski, Wiktoria Kudła
Prawo
Niezbędnik ratownika to również wiedza na temat prawnych aspektów chorób zakaźnych. Celem artykułu jest przedstawienie polskich instrumentów prawnych dotyczących zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem COVID-19.
- Choroby zakaźne i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się – podstawowe instrumenty prawne
Małgorzata Paszkowska
🚑 Video Szkolenia
Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki muszą dbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, tak by móc nieść pomoc pacjentom. Dlatego tak ważne jest rygorystyczne przestrzeganie wytycznych. Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ubrać i rozebrać kombinezon ochronny, tak by nie doszło do zakażenia wirusem SARS–CoV-2 .
- Ubieranie kombinezonu izolacyjnego jednoczęściowego KOM-1
- Rozbieranie kombinezonu izolacyjnego jednoczęściowego KOM-1
🚑 Przydatne linki
🚑 Wywiady
- „Postawa medyków zasługuje na podziw i słowa uznania”
Wywiad z dr. Arkadiuszem Trzosem - „Pandemia” jest zbiorem tekstów nie o wirusie, tylko o ludziach, którzy znaleźli się w trudnej i wymagającej sytuacji
Wywiad z Pawłem Kapustą - Praca na SORze” „Czasami startujemy trochę ze straconej pozycji
Wywiad z Julią Piątek