Najnowsze wydanie „Na Ratunku” już dostępne!
Szanowni Czytelnicy!
Działania przeciwepidemiczne w toku, a na pierwszej linii narastające problemy z kadrami we wszystkich nacjach zawodowych. Jak kiedyś pisałem: można każdego zastąpić, ale na koniec brakuje rąk do wykonania prostych czynności. Śledzę temat w swoich miejscach pracy – powiem krótko: pieniądze są ważne, ale mam pewność, że to już nie jest problem pieniędzy. Brak czasu na odpoczynek, wieczna gonitwa, łatanie dziur – czyste szaleństwo.
Jak długo wytrzymamy przy braku lekarzy, pielęgniarek,
ratowników? Starsze pokolenia właśnie odchodzą. I co z tego, że w ustawie jest napisane, żeby zawieźć do najbliższego SOR-u (lub innego), skoro w tym SOR-ze nie ma lekarzy w odpowiedniej liczbie albo, co dziwne, w dobie epidemii BRAK WÓZKÓW LEŻĄCYCH I SIEDZĄCYCH (co powoduje techniczną kolejkę oczekujących na zdanie pacjenta ambulansów). Scenerii dopełnia miotający się pojedynczy lekarz SOR (w pełnej dekompensacji) „ścierający się” z oddziałami albo szukający miejsca dla dziecka z COVID-19… Żeby było jasne, na oddziałach szpitalnych lepiej nie jest… Dokąd zmierzamy? To pytanie naszych czasów. Wprost sygnalizuję: zamknijmy nasze jednostki z powodu braku kadr – tak będzie bezpieczniej, bo ten, który będzie tam pracował do końca, skończy w więzieniu po błędzie ze zmęczenia…
W numerze publikujemy serię świetnych artykułów z zakresu kardiologii dziecięcej. Zachęcam także do lektury ciekawego zestawienia broni chemicznej. Myślę, że w dobie otwierania oczu na zagrożenia płynące zewsząd ta rozmaitość tematyczna będzie świetną lekturą. Oby nie trzeba było z tej „ściągi” korzystać…
Zapraszam do lektury
Andrzej Nabzdyk
Najnowsze wydanie „Na Ratunku” już dostępne a w nim:
🚑 Temat numeru
Kiedy omdlenie wziąć pod lupę?
🚑 Wiedza w praktyce
Zaburzenia rytmu serca u dzieci – tachyarytmie – postępowanie ratownicze
Intubacja w ciąży – trudności i sposób postępowania
Państwowe Ratownictwo Medyczne – funkcjonowanie i współpraca jednostek systemu na przykładzie chorego z ostrym zespołem wieńcowym
Emergency Severity Index (ESI) − jednolity system segregacji medycznej pacjentów szpitalnych oddziałów ratunkowych
Bariery językowe w ratownictwie medycznym w czasach COVID-19. Czy aplikacja może pomóc?
🚑 Warto wiedzieć
Skutki działania broni chemicznej
Pojęcie survivalu w działaniach ratowniczych na przykładzie wykorzystania roślin leczniczych
Rescue Task Force – luka do wypełnienia w polskich warunkach – część II/Rescue Task Force – a gap to fill in Polish conditions – part II
🚑 Prawo ratownika
Prawo wobec przypadków coraz częstszej agresji wobec personelu medycznego