Wakacyjny numer "Na Ratunku" już dostępny! - ratownicy24.pl

Wakacyjny numer „Na Ratunku” już dostępny!

Wakacyjny numer "Na Ratunku" już dostępny!

Szanowni Czytelnicy!

Piszę w czasie letniego przesilenia, które mamy w głowach i… kieszeniach. Obserwowane zamieszanie, żeby nie powiedzieć chaos, oraz presja płacowa na rynku pracy powodują, że coraz więcej ambulansów nie wyjeżdża i coraz więcej oddziałów szpitalnych wstrzymuje swoje działania. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne, chociaż wszyscy wiemy, że podstawową jest pieniądz, decydujący o chęci lub niechęci podjęcia często nadmiernego wysiłku. Do tego dochodzi SZACUNEK (w każdym wymiarze) i WARUNKI UPRAWIANIA ZAWODU (w tym możliwość odpoczynku…). Po dołożeniu do tego odejścia starszego pokolenia (w czasie czynnej epidemii nie wypadało) oraz sezonu urlopowego i zaprzestania płacenia dodatku covidowego doszło do zapaści organizacyjnej w całym ratownictwie medycznym. Dziś rzeczywistość to nadgodziny i heroiczne wysiłki organizacyjne, żeby utrzymać ciągłość pracy. Pamiętam podobne zdarzenia sprzed trzydziestu lat. W innej rzeczywistości przełożona wysłała mnie karetką do domu, żebym mógł doprowadzić się po trzech dobach pracy do „stanu używalności”. Dokąd zmierzamy w tym szaleństwie? Nie ma na to odpowiedzi. Jednak myślę, że bez jasnych decyzji (choćby takich, że zamykamy jakiś rozdział) nie ujedziemy daleko, a już na pewno nie przygotujemy się do następnej fali zachorowań na SARS-CoV-2…
W obecnym numerze publikujemy serię świetnych artykułów dotyczących nagłych zagrożeń zdrowotnych. W okresie letnim warto zdecydowanie odświeżyć wiedzę dotyczącą zapalenia opon mózgowych, ale też i zdarzeń z innymi czynnikami biologicznymi (jeden jeszcze obsługujemy…). Przypominanie o bezpieczeństwie zespołu pachnie mentorstwem, ale jest zawsze ważne. Pamiętajmy także o aspektach prawnych naszej działalności, szczególnie w zderzeniu z nieletnimi pod wpływem alkoholu.
Na zakończenie
Zapraszam do lektury

Andrzej Nabzdyk

W najnowszym numerze „Na Ratunku” przygotowaliśmy dla Was:

🚑 Temat numeru: Leki spotykane w domu pacjenta chorującego na choroby związane z układem krążenia

🚑Wiedza w praktyce:

Udar, który znika? Czyli czym jest i co niesie ze sobą przemijający atak niedokrwienny

Postępowanie ratownicze w zatruciach siarkowodorem – wkrótce dostępny

Ból głowy, temperatura, sztywność karku? Może to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych!

Stany nagłe i ratownictwo z wykorzystaniem tlenoterapii hiperbarycznej – wkrótce dostępny

Drożność dróg oddechowych z perspektywy podstawowego zespołu ratownictwa medycznego ‒ cz. II – wkrótce dostępny

Pacjent z dysfunkcją słuchu – wyzwanie komunikacyjne dla ratownika medycznego

Upojenie alkoholowe u osoby małoletniej w praktyce zespołu ratownictwa medycznego

🚑Warto wiedzieć:

Specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego CBRNEmed Koncepcja, możliwości, spodziewane korzyści

Bioterroryzm w praktyce personelu medycznego

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.